Przemysłowe sieci Ethernet i Fieldbus

Seria 9400-ET (MTL IS Ethernet) to urządzenia do budowy infrastruktury iskrobezpiecznych sieci Ethernet w strefach zagrożonych wybuchem, w szczególności dedykowane do stosowanie w części podziemnej kopalń węgla kamiennego – certyfikowane jako urządzenia grupy/kategorii I M1 (metan i pył węglowy), ale również jako II 1GD, tzn. dla zagrożeń gazowych i pyłowych w innych instalacjach przemysłowych. Moduły IS Ethernet pozwalają na podłączenie do sieci komunikacyjnej urządzeń zlokalizowanych w strefach 0, 1, 20 i 21, z wykorzystaniem kabli miedzianych, światłowodów i WiFi.

W przypadku stosowania kabli miedzianych Cat 5e lub Cat 6 seria 9400-ET pozwala na implementację technologii PoExTM (Power over Ethernet Ex) – zasilanie do urządzeń jest przesyłane po kablu Ethernet, równolegle do komunikacji, drugą niewykorzystaną parą żył. Stosowane są w tym celu dedykowane zasilacze iskrobezpieczne serii 949x-PS.

Moduły serii 9400-ET pozwalają na integrację urządzeń z komunikacją bezprzewodową WiFi lub interfejsem szeregowym RS232, RS422 i RS485. Dostępne switch’e zarządzalne, separatory Ex i konwertery światłowodowe pozwalają na elastyczne dopasowanie infrastruktury sieci do preferencji klienta i warunków technicznych danej instalacji.

W gamie produktów dla sieci Ethernet są także iskrobezpieczne kamery IP dla systemów monitoringu w strefach zagrożonych, z wykorzystaniem komunikacji WiFi lub po kablu – z opcjonalnym zasilaniem PoExTM.

Nowością w ofercie MTL jest moduł komunikacyjny 9661-ETW, w pojedynczym urządzeniu zostały zintegrowane funkcje różnych urządzeń starszej serii 9400-ET, co pozwala na osiągnięcie znacznych oszczędności i upraszcza budowę sieci. Urządzenie 9661-ETW posiada zintegrowaną 4-portową bramkę RS232/422/485, 2-portowy zarządzalny switch LAN i punkt dostępowy WiFi oraz Bluetooth, umożliwiając równoczesną komunikację w różnych standardach.

9400-ET
949x-PS
RugiCam IP
9661-ETW

Współczesne systemy sterowania i kontroli (DCS, PLC, SCADA) coraz częściej wykorzystują komunikację opartą o standardy otwarte jak Ethernet TCP/IP, co czyni je wrażliwymi na cyber-ataki ze strony hakerów i złośliwego oprogramowania, czy też awarie spowodowane niewłaściwą konfiguracją, przeciążeniem sieci, błędem ludzkim, itp. Tradycyjne firewall’e rozwiązują część tych problemów, jednak ich skomplikowana konfiguracja często nie jest optymalnym rozwiązaniem do zastosowania z przemysłowymi systemami sterowania.

System bezpieczeństwa MTL Tofino™ drugiej generacji jest czymś znacznie więcej niż zwykłym firewallem. Zawiera dedykowane moduły bezpieczeństwa dla większości protokołów komunikacji stosowanych w przemysłowych systemach sterowania, dotyczy to zarówno standardów otwartych jak i protokołów specyficznych dla konkretnych producentów sterowników. W połączeniu z klasycznym interfejsem „okienkowym” czyni to konfigurację systemu bardzo łatwą, także dla inżynierów systemów automatyki przemysłowej.

System MTL Tofino™ pozwala na budowę systemu cyber-bezpieczeństwa zgodnie z normą IEC 62443 i jest oparty na trzech komponentach:

  • moduł sprzętowy 9202-ETS, instalowany w szafie sterowniczej (np. obok chronionego PLC), zapewniający podstawowy moduł ochrony klasy firewall, oraz rejestrator zdarzeń
  • ładowalne moduły bezpieczeństwa (Enforcer), znacznie rozszerzające funkcjonalność podstawową, przez dodanie funkcji dedykowanych dla konkretnych aplikacji, np. dla komunikacji OPC, Modbus TCP, czy Ethernet/IP
  • Darmowe oprogramowanie Tofino Configurator, pozwalające na zdalną konfigurację, zarządzanie i obsługę poszczególnych modułów sprzętowych w sieci, z wykorzystaniem szyfrowanej komunikacji.

Dostępne są warianty modułów 9202-ETS dla kabli miedzianych RJ45 i światłowodowych.

Tofino

Dla zasilania systemów opartych o komunikację typu FOUNDATION Fieldbus H1 czy Profibus PA firma MTL opracowała zasilacze jedno- i wielo-kanałowe (z redundancją), a także szeroką gamę osprzętu dla budowy infrastruktury obiektowej: m.in. bariery Fieldbus, rozgałęźniki (huby) z opcjonalnym zabezpieczeniem przeciwzwarciowym, ochronniki przepięciowe, złącza i skrzynki obiektowe oraz wskaźniki lokalne LCD. Oferowane rozwiązania są dedykowane zarówno dla stref zagrożonych wybuchem (niezależnie od preferowanej przez klienta techniki zabezpieczenia przeciwwybuchowego – Ex i / FISCO, Ex c czy Ex d) jak i dla stref bezpiecznych. Uzupełnieniem oferty są przenośne narzędzia do pomiaru parametrów sieci oraz wielokanałowe moduły diagnostyczne, dzięki pełnej integracji z DCS, umożliwiają zdalne, ciągłe monitorowanie istotnych parametrów sieci.

 

Dodatkowa dokumentacja do pobrania ze strony producenta

https://www.mtl-inst.com/products/cat/fieldbus/

Bariery Fieldbus
Huby Megablock
Zasilacze Fieldbus
Narz. diagnostyczne

POLYCO Marek Jeziorowski

NIP 5240313600
REGON: 010229150

02-850 Warszawa
ul. Kądziołeczki 47/1

Tel: 22 816 53 73
Tel.kom: 883 751 788
Tel.kom: 604 55 49 49

E-mail: polyco@polyco.com.pl
E-mail: osuch@polyco.com.pl