Systemy i elementy blokad (SIL)

Niemiecka firma HIMA, od wielu lat specjalizująca się w systemach zabezpieczających instalacje przemysłowe (ESD i BMS) oferuje sterowniki w unikalnej technologii HiQuad – systemy klasy H41q/H51q oraz HiMax.

Technologie te bazują na ciągłym testowaniu się nawzajem dwóch systemów mikroprocesorowych i w odróżnieniu od układów głosujących nie są ograniczone restrykcjami czasowymi przy uszkodzeniu jednego z mikroprocesorów w układzie 1oo2D, 2oo4 lub wyższym. Sterowniki te są skalowalne od kilku po kilkanaście tysięcy wejść/wyjść i oferują poziom nienaruszalności bezpieczeństwa SIL3 / AK7, z możliwością wyboru różnych poziomów niezawodności eksploatacyjnej (dostępności) – redundancja wybranych elementów systemu.

Sterowniki te można integrować w sieć stosując zaprojektowany przez Himę protokół „safe ethernet”, charakteryzujący się poziomem nienaruszalności bezpieczeństwa SIL3 / AK6. Dla komunikacji sterowników Hima z systemami nadrzędnymi i urządzeniami obiektowymi stosowane są protokoły: OPC DA (Data Acquisition), OPC A&E (Alarm&Event), Modbus TCP, Modbus RTU, Profibus-DP. Umożliwia to bezproblemową i efektywną integrację z systemami nadrzędnym DCS wiodących producentów jak Honeywell, Emerson, Yokogawa, Foxboro, Metso, ABB, Siemens.

Narzędzia ELOP i SILWorks oferowane wraz ze sterownikami umożliwiają zautomatyzowanie ich programowania poprzez gotowe bloki funkcyjne zestawiane metodą ciągnij i upuść. Firmowe oprogramowanie zawiera wszystkie niezbędne funkcje jak bazy danych, historie zdarzeń, bogatą diagnostykę oraz testy off-line i on-line.   

Uzupełnieniem tej oferty są elementy pętli regulacyjnych blokad, które zgodnie z wytycznymi normy IEC 61508 / IEC 61511 winny także posiadać atesty określające poziom nienaruszalności bezpieczeństwa (SIL). Są to separatory iskrobezpieczne serii MTL4500/5500 marki Eaton/MTL dla sygnałów analogowych i dwustanowych, katalogi dostępne w sekcji „interfejsy sygnałowe” – link do strony) oraz przetworniki temperatury, wzmacniacze progowe i przekaźniki firmy Moore Industries.

Przetwornik temperatury STZ (SIL3)
Wzmacniacz progowy STA (SIL3)
Przetwornik częstotliwości SFY (SIL3)
Separatory i rozdzielacze sygnału SST, SSX (SIL3, SIL2)
Przekaźniki bezpieczeństwa SRM (SIL2)
Wskaźniki obiektowe SLD (SIL3)

POLYCO Marek Jeziorowski

NIP 5240313600
REGON: 010229150

02-850 Warszawa
ul. Kądziołeczki 47/1

Tel: 22 816 53 73
Tel.kom: 883 751 788
Tel.kom: 604 55 49 49

E-mail: polyco@polyco.com.pl
E-mail: osuch@polyco.com.pl